Narewka wczoraj i dziś” – to projekt, który łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością i daje możliwość poznania historii naszego najbliższego otoczenia. W czerwcu przeprowadziliśmy warsztaty etnograficzne, które odbyły się w sześciu miejscowościach Gminy Narewka: Lewkowie Starym, Mikłaszewie, Skupowie, Olchówce, Siemianówce i Plancie, (w każdej miejscowości po dwa warsztaty). Spotkania prowadził etnograf Pan Tomasz Sulima z Bielska Podlaskiego, a za sprawny przebieg warsztatów i sprawy organizacyjne zadbali pracownicy GOK. Uczestnicy projektu to mieszkańcy naszej gminy, którzy w każdej wsi wśród przydomowych staroci wyszukali 10 najciekawszych przedmiotów należących do kultury materialnej oraz 5 najciekawszych obiektów architektury drewnianej. Przeprowadzone warsztaty utwierdziły nas, że mamy jeszcze wiele do odkrycia. Zachowały się liczne przedmioty używane dawniej codziennie w gospodarstwach domowych między innymi żelazka z duszą, sagany, dzieże, piękne makatki, radna, płachty, serwety, drewniane łóżka z lat 30-tych, ikony ślubne, modlitewniki i wiele innych ciekawych przedmiotów zasługujących na szczególną uwagę. Spośród starej drewnianej architektury uwagę uczestników przykuwały: małe domki przedwojenne, w których była kuchnia z piecem glinianym, ścianiówką i jednym pokojem, w którym mieszkały wielodzietne rodziny, stodoła z 1890 roku z zachowanym wjazdem i resztkami słomy z pokrycia dachowego oraz chlewik pochodzący z lat 50-tych zbudowany z drewna rabanowego (polan) połączony gliną.
Realizacja projektu to niewiarygodne przeżycie. To możliwość wejścia do bardzo starych domów aby na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć jak żyli nasi pradziadkowie i jakich przedmiotów używali w życiu codziennym. To swego rodzaju najciekawsza lekcja historii – która dotyczy nas samych.
Kolejnym etapem projektu jest konkurs fotograficzny, który pozwoli wyłonić najciekawsze zdjęcia przedstawiające najlepiej zachowaną architekturę drewnianą oraz najciekawsze przedmioty. Zachęcamy wszystkich miłośników fotografii do wzięcia udziału w konkursie, przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Podsumowaniem całości projektu będzie wystawa fotograficzna przedstawiająca wszystkie odnalezione „perełki dawnych lat”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska”